Fotografia packshotowa – krótki przewodnik
Platformy e-commerce, katalogi, billboardy. Fotografia produktowa na dobre zagościła się już na rynku, a zapotrzebowanie na packshoty rośnie we wszystkich sektorach marketingu i sprzedaży.
Jeśli chcesz zrozumieć czym dokładnie jest fotografia packshotowa i jakie wymagania stawia ona przed fotografem, to jesteś we właściwym miejscu. W tym krótkim przewodniku wprowadzimy Cię w tajniki tego rodzaju fotografii oraz zaprezentujemy kilka praktycznych wskazówek.
Table of contents
- Co to jest fotografia packshotowa?
- Gdzie stosuje się fotografię packshotową?
- Czy oznacza ona tylko białe tło?
- Jak robić zdjęcia packshotowe?
- Aparat fotograficzny do zdjęć typu packshot
- Postprodukcja w fotografii packshotowej
- Automatyzacja w postprodukcji - efektywność i spójność wizualna
- Dostępne rozwiązania technologiczne dla fotografii packshotowej
- Uwagi końcowe
Co to jest fotografia packshotowa?
Fotografia packshotowa to rodzaj fotografii produktowej, która koncentruje się na uchwyceniu produktu wraz z opakowaniem i etykietami. Zdjęcia packshot mogą „przybierać” różne kształty, podobnie jak zdjęcia 3D, dzięki czemu można dostosować sposób prezentowania produktów.


Główne cechy zdjęć typu packshot:
- produkt jest fotografowany w naturalnym stanie na neutralnym tle, aby uniknąć rozpraszania uwagi
- packshoty zawierają zbliżenia ze szczegółami, a także kolor, kształt i teksturę produktu
- w przypadku wielu produktów fotograf zachowuje spójność między zdjęciami
- postprodukcja jest ograniczona do minimum, aby treść pozostała zgodna z rzeczywistością

Jak widać, chodzi o prostotę, a jednocześnie dostarczenie jak największej ilości informacji o produkcie. W przeciwieństwie do tego fotografia lifestyle'owa opowiada pewną „historię” o samym produkcie. Tutaj przedmiot zazwyczaj przedstawiany w swoim naturalnym środowisku, a głównym celem fotografa jest przyciągnięcie uwagi użytkownika i wywołanie pozytywnych emocji.
Jednak nie wszystkie produkty są równie łatwe do realistycznego uchwycenia. Fotografowanie biżuterii może być szczególnie trudne, ponieważ błyszczące pierścionki, zegarki, naszyjniki i kolczyki są małe i szczegółowe. Są one również trudne do stylizacji - czasem trzeba użyć specjalnych akcesoriów, aby utrzymać je na miejscu.
Gdzie stosuje się fotografię packshotową?

Sprzedaż i marketing
Fotografia packshotowa, jako gałąź fotografii produktowej, jest ściśle powiązana ze sprzedażą i marketingiem na rynku e-commerce. Sprzedawcy i marketerzy sięgają po packshoty, gdy dany przedmiot musi być pokazany w pełnej odsłonie, najlepiej bez odwracającego uwagę lifestylowego tła.
Platformy e-commerce
Wiele platform e-commerce wymaga, aby zdjęcia produktów miały całkowicie białe tło i odpowiednią wielkość produktu do rozmiaru ramki.
Przeczytaj więcej o tym, czego Amazon wymaga od sprzedawców w zakresie fotografii produktowej w naszym dedykowanym artykule.

Katalogi i broszury
Bardzo często twórcy katalogów i instrukcji podają dodatkowe wymagania dotyczące fotografii. Części zamienne i drobne detale urządzeń będą wymagały ostrego, precyzyjnego zdjęcia na białym tle, zapewniającego dobry poziom kontrastu.
Ulotki, plakaty, broszury też będą przykładem dobrego wykorzystania fotografii packshotowej. Produkt na białym tle lub wycięty z tła może być wykorzystany w późniejszym montażu i idealnie będzie się komponować z dodanym tekstem.
Billboardy
Duże marki, które prezentują swoje produkty na billboardach, również mogą docenić magię białego tła i równomiernego oświetlenia, jakie oferują packshoty. Wysokiej jakości packshot będzie pełnił rolę informacyjną w materiałach marketingowych.

Czy packshoty są tylko z białym tłem?
Absolutnie nie. To nie tło definiuje fotografię, a tryb, który wybierasz do fotografowania produktu:
- czy decydujesz się na przedstawienie go w pełnej rozdzielczości?
- czy decydujesz się pokazać wszystkie jego szczegóły?
- czy fotografujesz go dokładnie w takiej formie, jaką zobaczy klient po rozpakowaniu przesyłki?
- czy fotografujesz wszystkie elementy zestawu, czy tworzysz z nich kompozycję artystyczną?
Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci sklasyfikować ujęcie jako produktowe lub zakwalifikować je jako still life.


White background – product only

Colored background – different reception
Jak robić zdjęcia packshotowe?
W przypadku fotografii packshotowej możemy mówić o szeregu cech, które czynią z niej szczególne przedsięwzięcie i stawiają wymagania dotyczące sprzętu, światła i ustawień aparatu.
Packshoty przygotowywane dla e-commerce najczęściej będą potrzebowały białego tła i niekoniecznie wysokiej rozdzielczości. Wynika to z faktu, że wysoka rozdzielczość eksponuje nierówności i niedociągnięcia produktu, które sprzedawca mógłby chcieć ukryć.
Rozmycie tła również nie będzie miało zastosowania w fotografii packshotowej, ponieważ jest to często cecha, która nadaje zdjęciom artystyczny charakter i zbliża je do fotografii typu still life. Należy również unikać wszelkich części ujęcia, które pozostają nieostre i maskują cechy produktu.
Znając powyższe wymagania dla dobrego packshota, możesz zaplanować wykonanie ujęć. W pierwszej kolejności powinieneś zadbać o aparat i jego właściwe ustawienia.

Aparat fotograficzny do zdjęć typu packshot
Decyzja o tym, czy wybrać klasyczną lustrzankę, czy też aparat bezlusterkowy (który coraz bardziej zyskuje na popularności), pozostaje ważna jedynie ze względu na wielkość i jakość matrycy. To z kolei wpłynie na rozdzielczość i poziom szczegółowości, jaki możesz zaprezentować na zdjęciu.
Rozmiar matrycy
Najczęściej spotykane rozmiary sensorów aparatów fotograficznych to pełna klatka i APS-C. Pełna klatka mierzy tradycyjnie 35 mm szerokości, natomiast APS-C jest mniejsza i ma 24 mm szerokości. Dla fotografii packshotowej istotne jest to, że APS-C pozwoli na uzyskanie większej głębi ostrości, czyli fotografowany produkt będzie całkowicie ostry (przy tych samych ustawieniach, np. wartości przysłony).

Wybór aparatów pełnoklatkowych posłuży w sytuacjach, gdy potrzebny jest wyższy poziom szczegółowości (rozdzielczości): fotografowaniu produktów z dużą ilością drobnych elementów lub o skomplikowanej teksturze – są to m.in. biżuteria i (przeczytaj więcej o fotografii biżuterii w naszym kompletnym przewodniku) i małe gadżety. Pełna głębia ostrości może być uzyskana dzięki technice postprodukcji zwanej focus stacking. Jest to seria zdjęć o różnej ostrości, które następnie są łączone w jedno ostre ujęcie.

APS-C

Matryca pełnoklatkowa
Jeśli chcesz uniknąć trudności z ustawianiem ostrości w Photoshopie, technika ta jest zaimplementowana automatycznie w rozwiązaniach sprzętowych do fotografii packshotowej, takich jak zautomatyzowane studia Orbitvu. Niektóre z urządzeń są przeznaczone do fotografowania małych przedmiotów.
Typ obiektywu
Kolejną istotną rzeczą jest wybór obiektywu do fotografii produktowej. Etapy wyboru obiektywu opisaliśmy w naszym poradniku. Wspomnimy tylko, że przyda się tutaj obiektyw makro. Oferuje on często najlepszy współczynnik powiększenia (czyli przynajmniej 1:1), co bezpośrednio przekłada się na idealne odwzorowanie szczegółów na finalnym zdjęciu.

Zastosowany obiektyw makro

Zastosowany tradycyjny obiektyw
Oświetlenie w fotografii packshotowej
Praca ze światłem w fotografii packshotowej będzie koncentrować się wokół potrzeby jak najwierniejszego przedstawienia produktu. Kształt, tekstura i kolor muszą być oddane tak, jak w rzeczywistości. Niezwykle ważne jest to, aby klient otrzymał precyzyjne informacje o przedmiocie, przed podjęciem decyzji o jego zakupie.
Wymagania dotyczące oświetlenia w fotografii packshotowej sprowadzają się do czterech głównych punktów. Opisaliśmy je szczegółowo w naszym kompletnym przewodniku po fotografii produktowej. Przyjrzyjmy się im pokrótce:
- Dla tekstury – nierównomierne ustawienie oświetlenia
Przedmioty takie jak ubrania z puszystych tkanin czy sprzęt elektroniczny będą wymagały od fotografa, wyeksponowania wielu szczegółów i zadbania o to, by zdjęcie było realistyczne. Nierównomiernie rozłożone światło o różnej sile, będzie doskonałym środkiem do oddania faktury lub drobnych elementów przedmiotu.

- Zadbaj o balans bieli i temperaturę barwową światła
Aby oddać kolory, bez zniekształcania ich naturalnego odcienia, należy dostosować ustawienia balansu bieli w aparacie do temperatury barwowej światła, w której akurat fotografujemy. Najlepiej będzie ją utrzymać jak najbardziej zbliżoną do naturalnego światła słonecznego, czyli około 5500 K.
- Poznaj wymagania i zalety światła ciągłego i błyskowego
Nie ma zbyt dużej różnicy między światłem ciągłym a błyskowym dla wykonania dobrej jakości packshotów. Jednak pewne kwestie techniczne mogą skłonić Cię do wyboru światła ciągłego. Nie będziesz wtedy ograniczony do wolniejszych czasów migawki i będziesz mógł korzystać z podglądu na żywo w aparacie (więcej o podglądzie na żywo przeczytasz w naszym artykule o ustawieniach aparatu do fotografii produktowej).
- Dla powtarzalności ujęć – narysuj dokładny plan ustawienia
Studio do fotografii produktowej często musi być przenoszone i rozstawiane w różnych miejscach. Tego rodzaju logistyka może utrudnić osiągnięcie powtarzalności ujęć. Jednak przeniesienie tradycyjnego studia fotograficznego z lampami będzie znacznie łatwiejsze, jeśli narysujesz plan jego ustawienia. Nie zapomnij zmierzyć i zapisać miary odległości, kątów, a także mocy świateł.

Postprodukcja w fotografii packshotowej
Cała postprodukcja packshota będzie składała się z czterech etapów. Po pierwsze, wycinamy produkt z tła. Po drugie, ustawiamy pożądane pod niego jednolite tło, najczęściej białe. Po trzecie, retuszujemy powierzchnię fotografowanego przedmiotu. Na koniec korygujemy paletę barw, manipulując nasyceniem, odcieniem i kontrastem.

Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z dodanymi na zdjęciu efektami postprodukcyjnymi. Zbyt duża ich ilość może wprowadzić klienta w błąd odnośnie koloru lub tekstury przedmiotu i spowodować zwrot.
Więcej na temat tego, jak zmniejszyć liczbę zwrotów dzięki fotografii produktowej możecie przeczytać w specjalnie przygotowanym przez nas artykule.

Wystarczająca postprodukcja

Przerysowana postprodukcja
Automatyzacja w postprodukcji - efektywność i spójność wizualna
Dzięki zautomatyzowanym rozwiązaniom dostępnym na rynku, niektóre etapy postprodukcji mogą być wyeliminowane (wykonywane przez maszynę) lub częściowo zautomatyzowane.
Pomyśl o automatycznym wycinaniu produktu z tła lub prostej regulacji kontrastu i ostrości. Wszystko to odbywa się w ciągu kilku sekund dzięki zaawansowanym algorytmom i technologii maskowania do wycinania produktu oraz przyjaznemu, przystępnemu interfejsowi użytkownika do innych aspektów postprodukcji.
Nawet przy wysokich umiejętnościach obsługi Photoshopa, człowiek nie jest w stanie dorównać szybkości automatycznego usuwania tła. Tysiące produktów pomnożone przez minuty oszczędności czasu postprodukcji dają znaczną redukcję kosztów.

Wreszcie, należy pamiętać, że postprodukcja jest środkiem perswazji marketingowej. Spróbuj zastosować ją w sposób zbyt oczywisty, a rezultat zostanie zniweczony. Dlatego automatyzacja może być tutaj dobrym rozwiązaniem, ponieważ ustandaryzuje wyniki fotograficzne firmy za pomocą szablonów.
Dostępne rozwiązania technologiczne dla fotografii packshotowej
Wśród rozwiązań technologicznych do fotografii packshotowej można znaleźć wiele urządzeń studyjnych, od specjalnych lamp po dedykowane stoły do fotografowania na białym tle. Na rynku dostępne są również rozwiązania zautomatyzowane w postaci studio fotograficznych, przeznaczonych dla produktów o różnych rozmiarach. Przyjrzymy się dwóm z nich.
Stoły bezcieniowe
Urządzenia te oferują specjalne powierzchnie wykonane z białej plexi lub tworzywa sztucznego, na których można ustawić fotografowany produkt. Stoły bezcieniowe, wspomagane są podświetleniem i odpowiednim zestawem lamp, a także pozwalają na wykonanie packshotów z jednolitym białym tłem. Wiąże się to jednak z dużym nakładem pracy ręcznej – od zapewnienia odpowiedniego sprzętu po skomplikowaną postprodukcję.
W przypadku większości zdjęć produkowanych na tego rodzaju stołach fotografowany przedmiot będzie musiał zostać wycięty z tła. Podczas fotografowania błyszczących przedmiotów możesz mieć problem z kontrastem, a postprodukcja w Photoshopie może stać się trudnym zadaniem.

Niezbędna będzie również znajomość obsługi oświetlenia błyskowego, ponieważ trzeba będzie samodzielnie rozmieścić lampy oraz dobrać ich moc i kąty padania światła. Przydatnym dodatkiem będą dyfuzory światła, a w zależności od modelu stołu bezcieniowego – różnokolorowe tła. O stolikach do fotografowania pisaliśmy obszernie w artykule o najlepszym rozwiązaniu dla białego tła.
Zautomatyzowane studia
Automatyzacja produkcji packshotów stała się możliwa dzięki wprowadzeniu studiów fotograficznych wspomaganych dedykowanym oprogramowaniem. Są to zaawansowane technologie, które usprawniają cały proces sesji zdjęciowej m.in. za pomocą predefiniowanych szablonów, automatyzacji krok po kroku, a nawet bezpośredniej publikacji finalnych zdjęć na różnych kanałach.
Ta jednorazowa inwestycja otwiera drogę do znacznej redukcji kosztów, gdyż wykonanie jednego packshota zajmuje znacznie mniej czasu i wraz z postprodukcją jest realizowane w ramach jednego workflowu.
Dużą zaletą automatyzacji packshotów jest możliwość wycięcia produktu z tła w kilka sekund. Inteligentne techniki maskowania, takie jak te z Orbitvu, oferują łatwą, kontrolowaną metodę uzyskania białego tła, która nie wymaga wysokich umiejętności fotograficznych czy postprodukcyjnych. To z kolei oznacza dalszą redukcję kosztów przy minimalizacji wydatków na outsourcing i personel.
Poziom kontroli, jaki uzyskujesz dzięki zautomatyzowanym rozwiązaniom może nie być tak wysoki jak w tradycyjnych studiach, ale z pewnością pozwala na tworzenie wysokiej jakości packshotów w znacznie krótszym czasie. Będzie to miało coraz większe znaczenie wraz z rozwojem Twojej firmy i ilością wykonywanych dziennie zdjęć produktowych. Nasz film pokazuje niektóre zalety oraz przybliża sposób działania technologii.
Uwagi końcowe
Teraz gdy już wiesz, czym charakteryzuje się poprawnie wykonany packshot, możesz mieć pewność, że łatwo osiągniesz efekt, na którym Ci zależy.
W zależności od budżetu i celu biznesowego fotograf packshotowy będzie dokonywać wyboru sprzętu fotograficznego i dedykowanych rozwiązań technologicznych. Jego decyzje będą koncentrować się na równowadze pomiędzy wysoką jakością a efektywnością kosztową i nieuchronnie zwrócą się w kierunku rozważenia automatyzacji procesu produktowego.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zautomatyzowanych rozwiązaniach Orbitvu? Zarezerwuj demo z naszymi ekspertami i zacznij oszczędzać pieniądze już teraz!
Skontaktuj się z nami
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Napisz do nas, odpowiemy tak szybko, jak to możliwe.
Produkty
Produkty
Artykuły, które również mogą Ci się spodobać

Fotografia produktowa ma jasne zadania do wykonania. Zachęcić, przekonać i spowodować podjęcie decyzji o zakupie. Co się jedn...

Sesja zdjęciowa z udziałem modeli to znacznie więcej niż zwykła sesja fotograficzna. Od momentu pierwszej jej organizacji, cz...

Biorąc pod uwagę 8,9 miliona zdjęć opublikowanych pod hashtagiem #flatlay na Instagramie (początek 2021 roku), można śmiało p...