Fotografia produktowa
28.01.2022
7 min

Najlepszy aparat do fotografii produktowej – najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć

Jako profesjonalny fotograf lub przedsiębiorca e-commerce musisz pochylić się nad tematem sprzętu w fotografii produktowej. Nie da się uciec od współzależności: jakość-cena, jednak posiadając podstawową wiedzę na temat tego, co sprawia, że procesy fotograficzne są skuteczne, możesz wybrać najlepszy aparat dla swoich potrzeb w fotografii produktowej. 

Best camera for product photographyBest camera for product photography

Z pomocą może ci przyjść przewodnik, w którym znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wydasz jakąkolwiek część swojego budżetu na aparat do zdjęć produktowych.

A medley of cameras for product photography

Czego potrzebuję do fotografii produktowej?

To pierwsze pytanie, które trzeba sobie zadać, ponieważ posiadanie nawet najlepszego aparatu jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Nawet najlepszy aparat i stu profesjonalnych fotografów nie da zadowalających rezultatów bez dobrego obiektywu, dobrze wyposażonego studia i bez wsparcia związanego z finalnym retuszem.

Aparaty wymagają również akcesoriów, takich jak statywy, lampy błyskowe czy karty pamięci. Wybór wszystkich tych urządzeń musi być skoordynowany i zaplanowany z wyprzedzeniem.

Camera and accessories for product photography

Jeśli zastanawiasz się jaki obiektyw wybrać, przejdź do naszego dedykowanego artykułu, który dokładnie opisuje to zagadnienie i oferuje konkretne rekomendacje wybranych modeli. Ogólną zasadą będzie celowanie w obiektywy z wyższej półki, ponieważ te podstawowe charakteryzują się gorszymi parametrami ostrości.

W przypadku, gdy planujesz również budowę studia fotograficznego (będzie to konieczne jeśli chcesz robić profesjonalne zdjęcia produktowe), przygotuj się na dłuższy proces wyboru sprzętu. Pomocny może okazać się nasz poradnik o tym, jak prowadzić studio fotograficzne.

Photo studio and staff at work

Jaki powinien być mój sprzęt do fotografii produktowej?

Od pierwszego ujęcia, jakość obrazu i skrócenie czasu potrzebnego na sesję będą celem organizacji sprawnego procesu fotografowania dla e-commerce. Osiągnięcie pierwszego gwarantuje dobre zdjęcia na stronę internetową lub do portfolio, a drugiego oszczędza czas i pieniądze.

Wybór sprzętu dostosowanego do obu celów będzie bazował na takich czynnikach jak ergonomia aparatu, odwzorowanie kolorów i rozdzielczość. Zajmiemy się takimi zagadnieniami jak: kształt korpusu aparatu i dostępność jego przycisków, wierność odwzorowania kolorów, wyższość poszczególnych modeli i marek aparatów oraz tematami związanymi z rozdzielczością (czy zawsze “więcej znaczy lepiej”?).

Ważne cechy przy wyborze aparatu do fotografii produktowej

Kolejna kwestia to ustawienia aparatu i ich elastyczność. W przypadku fotografii produktowej, która jest raczej “stacjonarna”, zakres dostępnych czasów otwarcia migawki będzie mniej istotny, a przysłony, których będziemy używać, pozostaną w średnim zakresie. 

Jeśli zamierzasz korzystać z podglądu na żywo, bardzo korzystnej opcji w oprogramowaniu do automatyzacji fotografii produktowej, jakość autofokusa aparatu będzie miała duże znaczenie. Aparaty bezlusterkowe mają zazwyczaj więcej punktów AF i dodatkowe “wspomagacze” ręcznego ustawiania ostrości, co sprawia, że ustawianie  tego parametru jest bardziej precyzyjne. Można zastanowić się, czy dodatkowa prędkość AF którą oferują aparaty bezlusterkowe przekona do zakupu takiego aparatu zamiast lustrzanki.

Life view on a Canon camera

Viewfinder view on a Canon camera

Na koniec przyjrzyjmy się różnym rozmiarom sensora i przydatnym funkcjom do wykorzystania w studiu, takimi jak tethering i zdalne sterowanie. Podsumowując, sam aparat niewiele znaczy bez współpracującego z nim  sprzętu, z którym musi się komunikować.

Ergonomia – zawsze istotna

Aparat, który wybierzesz do fotografii produktowej w firmie, będzie sprzętem, który będzie Ci służył 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Jest to znaczna ilość czasu, trudno więc pominąć kwestię ergonomii aparatu.

Jeśli planujesz fotografować z ręki, ergonomiczny kształt korpusu będzie numerem jeden. Aparat, który ładnie leży w dłoni i ma wygodną wagę będzie dodatkowym atutem dla każdego, kto planuje fotografować na całodziennych sesjach. 

Następnie należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie przycisków i pokręteł na korpusie, tak aby wszystkie najważniejsze funkcje były łatwo dostępne. W pierwszej kolejności pomyśl o trójkącie ustawień aparatu i zwróć uwagę na łatwość ustawiania czasu otwarcia migawki, przysłony i czułości ISO. Dodatkowy, szybko dostępny przycisk powinien być programowalny według twoich upodobań. Z naszego doświadczenia wynika, że może to być przełącznik dla:

  • formatu RAW/JPG
  • rozdzielczości
  • ilości klatek na sekundę przy filmowaniu
  • aktywacji/dezaktywacji ekranu dotykowego
  • zmiany zakresu dynamiki (w aparatach Sony)
Back of a camera - focus on programmable buttons

Za każdym razem, gdy zmieni się kategoria obiektu i cel sesji, możesz przeprogramować przycisk (lub ich większą ilość!) i skorzystać z łatwego dostępu do funkcji, których potrzebujesz. 

Istnieje różnica w ergonomii pomiędzy aparatami bezlusterkowymi a lustrzankami. Te pierwsze mają znacząco mniejsze rozmiary dzięki prostszej konstrukcji. Możesz przyjąć obie te cechy jako zaletę (w przypadku konieczności przenoszenia sprzętu) lub wadę, jeśli chodzi o pewne trzymanie korpusu i obiektywu. Nie zapominajmy, że do mniejszych aparatów zawsze można zastosować dodatkowe uchwyty, aby dostosować je do swoich potrzeb. 

Konstrukcja nowoczesnych aparatów bezlusterkowych pozwala na wygodną pracę zarówno z wizjerem elektronicznym, jak i z ekranem LCD. Praktyczną zaletą aparatów bezlusterkowych jest możliwość obejrzenia zdjęcia z końcowym oświetleniem zastosowanym w podglądzie w czasie rzeczywistym. Bardzo często w bezlusterkowcach ekrany LCD są lepszej jakości. 

W porównaniu z lustrzankami, w których wizjer jest optyczny, ekran elektroniczny wpływa na żywotność akumulatora zarówno w dłuższym okresie, jak i pod względem liczby zdjęć na jednym cyklu ładowania. Stosowane są takie rozwiązania, jak automatyczne wyłączanie wizjera, ale wpływ ten jest nadal widoczny.

Battery life illustration

Żywotność akumulatora staje się drugorzędna, gdy użytkownik decyduje się na zastosowanie zasilacza sieciowego, który zastępuje akumulator i zapewnia zasilanie bezpośrednio z sieci. Osoby pracujące bez przerwy w długich odstępach czasu docenią ograniczenie operacji ładowania, jakie zapewnia zasilacz.

Odwzorowanie kolorów – niech Twoje zdjęcia oddają rzeczywistość

Na wybór sprzętu do fotografii produktowej mogą mieć wpływ parametry odwzorowania kolorów. Aparaty fotograficzne działają w oparciu o filtry, których zadaniem jest naśladowanie postrzegania kolorów przez ludzkie oko. Ponieważ postrzeganie to różni się w zależności od osoby, kwestia oddawania barw zawiera element subiektywny.

Testy wykazały, że przywiązanie do marki i złożoność testów wpływają na ocenę jakości odwzorowania kolorów przez użytkowników. Tym, co pozostaje ważniejsze od mocno rozdmuchanej kwestii nauki o kolorach, jest prawidłowe stosowanie balansu bieli.

Cold white balance - color rendering for product photography

Warm white balance - color rendering for product photography

Upewnij się, że Twój najlepszy aparat do fotografii produktowej ma elastyczne ustawienia balansu bieli i że można je łatwo zmieniać, gdy zmienia się oświetlenie.

Rozdzielczość – czy należy maksymalnie zwiększyć oczekiwania?

Decyzja o tym, czy potrzebujesz wysokiej rozdzielczości w swoim aparacie, zależy głównie od celu tworzonych przez ciebie zdjęć.

Billboardy LED, katalogi i wszelkie materiały drukowane będą wymagały dużej liczby megapikseli, aby zapewnić dobrą jakość wydruku i skalowalność. 

Jeśli planujesz robić dużo zdjęć do folderów reklamowych, możesz rozważyć wybór aparatu o najlepszej dostępnej rozdzielczości. 

Pamiętaj, że im większa powierzchnia, na której chcesz prezentować swoje zdjęcia, tym większej rozdzielczości potrzebujesz od materiału fotograficznego.

Citylight with a packshot

Z drugiej strony, jeśli skupiasz się bardziej na packshotach, zdjęciach dla e-handlu i stron internetowych, możesz być zadowolony ze standardowych rozdzielczości dostępnych na rynku. Amazon i podobne platformy mają swoje własne wymagania dotyczące rozdzielczości, o czym pisaliśmy w przewodniku po fotografii w Amazon.

Packshot of a shoe

W obu przypadkach ostrość i wierność odwzorowania będzie zależała od jakości systemu obiektywów i ewentualnie systemu korekcji obiektywu aparatu. Można sobie wyobrazić tę zależność jako podobną do tej, z jaką styka się artysta malujący na płótnie: płótno (rozdzielczość) może być większe, ale to jakość farby i pędzla określi precyzję obrazu.

camera lens product photography

Spektrum ustawień – czy to ważne?

Fotografia produktowa prowadzi do dość ograniczonego spektrum ustawień aparatu, z których będziesz najchętniej korzystać. W triadzie ustawień będziesz dążyć do niskich wartości ISO (nie będziesz mieć problemów ze słabym oświetleniem w studio) i średniego zakresu przysłon (dla uzyskania najlepszej ostrości), podczas gdy czas otwarcia migawki nie będzie tak ważny w przypadku aparatu na statywie. 

Różne korpusy aparatów oferują różne zakresy czasów otwarcia migawki. Ten parametr możemy jednak zostawić fotografom eventowym i zwrócić większą uwagę na zakres ISO. Dzieje się tak dlatego, że korpus aparatu z lepszym zakresem ISO będzie miał również lepszy system redukcji szumów i bardziej wydajny procesor.

High ISO for product photography

Wysokie ISO

Noise reduction setting

Ustawienia redukcji szumów

Mimo że w fotografii packshotowej będziesz korzystać głównie z trybu w pełni ręcznego, niektóre aparaty oferują inteligentne wsparcie w trybie automatycznym. Tryb krajobrazowy może być przydatny do uzyskania największej głębi ostrości, a rozwiązanie Sony DRO – do uzyskania największego możliwego zakresu dynamiki.

Tethering – zdalne sterowanie jako kluczowa zaleta

Tethering, opcja, z której warto skorzystać w studio, oznacza zdalne sterowanie aparatem za pośrednictwem komputera. Oba urządzenia łączy się za pomocą kabla, interfejsu Bluetooth lub połączenia Wi-Fi. Do obsługi aparatu i korzystania z takich funkcji, jak przechwytywanie zdjęć (bezpośrednie zapisywanie ich w komputerze) i edycja, potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie.

Tethering jest rozwiązaniem często stosowanym przez profesjonalnych fotografów, ponieważ zapewnia korzyści techniczne i czasowe. Dzięki możliwości wyświetlania świeżo wykonanych zdjęć na dużych ekranach fotograf może lepiej kierować sesją, unikać błędów technicznych i precyzyjniej dobierać ustawienia aparatu.

Tethering illustration

Jeśli chodzi o przechwytywanie plików i edycję “w locie”, oszczędzają one czas potrzebny na migrację zdjęć między aparatem a stacją postprocessingu. Ich skuteczność zależy od stabilności połączenia (zalecany jest kabel) i kompatybilności oprogramowania.

Przed zakupem aparatu do fotografowania produktów należy zapoznać się z listami zgodności oprogramowania do postprocessingu i sprawdzić, czy wraz z aparatem dostępne są opcje uwięzi. Adobe LightRoom i CaptureOne mają szeroką gamę kompatybilnych aparatów, natomiast firma Canon oferuje niezależną aplikację do zdalnego sterowania aparatem. 

Ogólnie rzecz biorąc, im lepiej dostosujesz aparat i oprogramowanie do tetheringu do swoich potrzeb, tym bardziej efektywna będzie sesja zdjeciowa.

Jaki rozmiar matrycy powinienem wybrać?

W fotografii produktowej pełnoklatkowy przetwornik obrazu nie jest „jedynym i najlepszym” wyborem, jak to może mieć miejsce w innych dziedzinach fotografii. Szukając optymalnego aparatu, można dać szansę matrycy APS-C (crop frame).

Głębia ostrości oferowana przez matrycę APS-C jest większa, co oznacza, że przy tym samym otworze przysłony produkt będzie ostrzejszy na całej swojej długości. Gdy obiektem są produkty, zazwyczaj fotografuje się z dużym zbliżeniem, a głębia ostrości jest trudniejsza do uzyskania. Z tego względu systemy z matrycą APS-C zyskują przewagę nad systemami pełnoklatkowymi.

Problem głębi ostrości jest często rozwiązywany za pomocą techniki focus stacking, wykonywanej automatycznie przez oprogramowanie lub ręcznie w edytorze zdjęć. Aby wyeliminować jedno kryterium z decyzji o zakupie aparatu, więcej na ten temat można przeczytać w naszym specjalnym artykule poświęconym fotografii biżuterii

Full frame or APS-C camera - choice

Jedną z ważnych zalet pełnoklatkowego przetwornika obrazu jest szerszy zakres dynamiczny. Ciemne obszary na zdjęciu będą odwzorowane z większą liczbą szczegółów w aparacie z matrycą pełnoklatkową niż w aparacie z matrycą niepełnoklatkową. Jeśli planujesz fotografować więcej ciemnych przedmiotów i wymagasz precyzji, warto zwrócić uwagę na rozwiązania pełnoklatkowe.

Uwagi końcowe

Przeanalizowałeś wszystkie najważniejsze cechy aparatu i skojarzyłeś je z akcesoriami, a nadal stoisz przed wyborem? Różnorodność na rynku jest ogromna, a wybór marki nie jest łatwym zadaniem.

Wziąłeś pod uwagę ergonomię, ustawienia aparatu, rozdzielczość, rozmiar matrycy, możliwości tetheringu… . Lista parametrów do przeanalizowania jest niemal nieskończona. Ale podstawy, które oferuje ten przewodnik mogą być bazą do przeglądania możliwych opcji i znalezienia swoich własnych preferencji.

Jeśli zamierzasz wykorzystać technologie automatyzacji fotografii produktowej, możesz skorzystać z wytycznych dostarczonych przez producenta rozwiązania. Zdejmie to z ciebie część ciężaru trudnego wyboru.

Zdobywanie wiedzy na temat korpusów i obiektywów aparatów to stopniowy proces, w miarę testów kolejnych modeli zyskasz pewność i swobodę w tym temacie. Prędzej czy później znajdziesz swój ideał, a wtedy szkoda będzie wymieniać go na nowy model w miarę postępu technologicznego. 

Życzymy Ci, abyś doświadczył tego na swojej drodze.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Napisz do nas, odpowiemy tak szybko, jak to możliwe.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Obowiązują Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

*Pole wymagane

Zapytaj o ofertę!

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Obowiązują Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

*Pole wymagane