Case Studies
01.12.2021
8 min

Jak fotografować dzieła sztuki? – case study

Fotografia dzieł sztuki jest sztuką sama w sobie! Artyści spędzają godziny, jeśli nie miesiące tworząc wspaniałe dzieło, którym świat może się cieszyć.  Niezależnie od tego, czy malują, czy rysują, używają akwareli czy akrylu – każdy artysta ma dylemat, jak podzielić się swoim arcydziełem ze światem. Również po to, by je sprzedać.

How to photograph artworkHow to photograph artwork

Według Art Market Report 2021, globalna sprzedaż sztuki osiągnęła szacunkową wartość 50,1 miliarda dolarów w 2020 roku i – podczas gdy z powodu pandemii i ograniczenia organizacji imprez, sprzedaż ogólnie spadła – zagregowana sprzedaż online osiągnęła rekordowy poziom 12,4 miliarda dolarów, podwajając wynik z 2019 roku. Są to kluczowe dane dla wszystkich artystów i firm prowadzących galerie sztuki. Przynajmniej w podstawowym zakresie muszą być w stanie pokazać swoje prace potencjalnemu klientowi, takiemu, który nie może zobaczyć ich osobiście. Najlepszym i najprostszym sposobem jest pokazanie dzieła sztuki (czyli swojego produktu) w cyfrowej galerii na stronie internetowej. 

Inną kwestią jest to, że jeśli artysta chce reprodukować swoje prace w druku, potrzebuje wysokiej jakości zdjęć, które dokładnie uchwycą nawet najdrobniejsze szczegóły dzieła.  Wielu klientów nie może sobie pozwolić na wysoką cenę oryginalnych dzieł sztuki, więc możliwość sprzedaży odbitek – reprodukcji poszerza możliwości sprzedaży swoich prac.  Zależy to jednak od tego, czy artysta jest w stanie dostarczyć zdjęcie dzieła w wysokiej rozdzielczości, na podstawie którego drukarnia może je zreprodukować.

Z takimi właśnie problemami musiała zmierzyć się artystka MB Andrews z Atlanty (USA).  Wraz z nadejściem pandemii straciła możliwość zapraszania klientów do swojej pracowni, a fotografowanie dzieł sztuki stało się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W rzeczywistości – tak jak wiele firm z innych branż – artystka musiała wejść w cyfrowy świat handlu elektronicznego.  Zespół Orbitvu USA zaprosił MB do swojego studia fotograficznego na testową sesję, aby zrozumieć wyzwania związane z fotografowaniem dzieł sztuki i przekonać się, jak zautomatyzowana fotografia może pomóc jej i innym artystom oraz firmom artystycznym w fotografowaniu dzieł sztuki.

Jak fotografować dzieła sztuki za pomocą automatycznych rozwiązań?

Podczas testowej sesji zdjęciowej wykorzystano dwie konfiguracje automatycznego studia fotograficznego Orbitvu.

Fotografowanie dzieł sztuki przy użyciu Alphadesk

Fotografowanie małych dzieł sztuki przy użyciu automatycznego systemu do fotografii flatlay Orbitvu: AlphadeskFotografowanie małych dzieł sztuki przy użyciu automatycznego systemu do fotografii flatlay Orbitvu: Alphadesk
Widok fotografowanego dzieła sztuki w dedykowanym oprogramowaniuWidok fotografowanego dzieła sztuki w dedykowanym oprogramowaniu
Finalny obraz dzieła sztuki sfotografowanego przy użyciu AlphadeskFinalny-obraz-dziela-sztuki-sfotografowanego-przy-uzyciu-zestawu-Alphadesk

Płaska powierzchnia Alphadesk umożliwia położenie na blacie stołu małych dzieł sztuki o wymiarach do ok. 70x85cm i sfotografowanie ich z góry, tak by uchwycić cały obraz. W przypadku większych dzieł o wymiarach do 112cm x 165cm, świetną alternatywą będzie Alphatable, ponieważ posiada większą powierzchnię obszaru roboczego.

Fotografowanie dużych dzieł sztuki w Fashion Studio

Duże dzieło sztuki umieszczone w Fashion Studio – montażDuże dzieło sztuki umieszczone w Fashion Studio – montaż
Fashion Studio dla dużych dzieł sztuki – układFashion Studio dla dużych dzieł sztuki – układ
Dzieło sztuki przypinane w Fashion StudioDzieło sztuki przypinane w Fashion Studio
Sesja zdjęciowa dzieła sztuki w Fashion StudioSesja zdjęciowa dzieła sztuki w Fashion Studio

Fashion Studio miało idealny rozmiar dla większych dzieł MB – strona internetowa opisuje jej prace jako „monumentalnych rozmiarów” – dlatego jedynym właściwym rozwiązaniem było użycie najbardziej „monumentalnego” zestawu studia fotograficznego dostępnego obecnie na rynku! Akcesorium w postaci tablicy z pinezkami jest jedną z opcji montażu prac, jednak w tym przypadku dzieła były znacznie większe niż tablica, więc dla tych konkretnych prac nie mogła mieć ona zastosowania. Dzieła sztuki o wymiarach do 100cm x 150cm mogą być fotografowane przy użyciu tablicy z systemem mocującym w Fashion Studio lub Alphastudio XXL. W tym przypadku zdecydowano o użyciu rolki papieru do przypinania dzieł i kawałka drewna, aby ustabilizować je podczas fotografowania.

Te dwie konfiguracje studia fotograficznego były idealne do reprodukowania różnych rozmiarów i typów dzieł sztuki MB. Obie pomogły rozwiązać problemy MB związane z fotografowaniem dzieł sztuki.

Naturalne światło kontra sztuczne oświetlenie LED do fotografowania dzieł sztuki

Wynajęcie profesjonalnego fotografa było kosztowne, więc MB fotografowała dzieła sztuki w swoim studiu – dysponując naturalnym światłem z okien i odbitym od ściany w neutralnych kolorach. Jednak MB będąc uzależnioną od naturalnego światła dziennego, miała problemy z jakością obrazu – światło naturalne miało wpływ na odwzorowanie kolorów. Artystka zmieniła swój aparat w smartfonie na profesjonalny, kupiła sztuczne oświetlenie, żeby rozwiązać problem niedokładnego oddania kolorów. Osiągnęła zamierzony cel: mogła prezentować swoje prace online, ale – jak widać na zdjeciach poniżej – fotografie nie były wystarczająco dobrej jakości.

Zobacz różnicę – drugi obraz wykonany został w studiu Orbitvu - jest znacznie wyraźniejszy, ostrzejszy, dokładniej oddaje kolory oryginalnego dzieła.

Obraz dzieła sztuki wykonany w pracowni MB wykonany tradycyjnymi metodamiObraz dzieła sztuki wykonany w pracowni MB wykonany tradycyjnymi metodami
Obraz dzieła sztuki wykonany przy użyciu automatycznego studia OrbitvuObraz dzieła sztuki wykonany przy użyciu automatycznego studia Orbitvu

Tworzenie nowych dzieł sztuki za pomocą zmotoryzowanego obiektywu

Dzięki oprogramowaniu do edycji zdjęć – Orbitvu Station – możesz również stworzyć kolejne dzieło sztuki.  Oprogramowanie pozwala na wycięcie fragmentów zdjęcia i tworzenie nowych obrazów. Jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób tworzenia nowych dzieł sztuki. Jeszcze lepszym rozwiazaniem będzie użycie zmotoryzowanego zoomu – powiększenie szczegółów obrazu bezpośrednio z poziomu oprogramowania i wykonanie następnych zdjęć po to, by stworzyć nowy obraz – kolejne dzieło sztuki.

Zdjęcie całego dzieła sztukiZdjęcie całego dzieła sztuki
Przykład powiększenia szczegółów – tworzenia nowego dzieła sztukiPrzykład powiększenia szczegółów – tworzenia nowego dzieła sztuki
Przykład wycięcia szczegółów z dzieła sztuki w celu stworzenia nowego dzieła sztukiPrzykład wycięcia szczegółów z dzieła sztuki w celu stworzenia nowego dzieła sztuki

Reprodukcja dzieł sztuki

Jakość reprodukcji dzieła sztuki wykonanej przy pomocy studia Orbitvu była niesamowita! Pliki zostały wyeksportowane w różnych formatach, aby MB mogła zabrać je do drukarni. Żeby przetestować jakość reprodukcji MB drukowała je w różnych rozmiarach i na różnych rodzajach papieru. Dla MB był to prawdziwy test, który przekonał ją, że jakość i integralność jej dzieła nie zostały utracone w procesie tworzenia cyfrowej kopii. Posiadanie dobrej jakości zdjęcia prac otworzyło jej drzwi do reprodukcji dzieł w druku, a także umożliwiło dotarcie do kolejnych klientów przez sprzedaż reprintów.

Finalne wydruki – reprodukcje dzieł sztukiFinalne wydruki – reprodukcje dzieł sztuki
Szczęśliwa artystka!Szczęśliwa artystka!

Fotografowanie dzieł sztuki przy pomocy rozwiązań Orbitvu – podsumowanie

Zespół Orbitvu USA był w stanie rozwiązać problemy artystki i pokazał jak prawidłowo fotografować dzieła sztuki, aby uzyskać dokładne i bardzo wyraźne ich reprodukcje.

Utrzymanie spójności w jakości obrazu

Dzięki stworzeniu szablonów ustawień aparatu i oświetlenia, każda sesja zdjęciowa może mieć takie samo oświetlenie i być sfotografowana z takimi samymi ustawieniami aparatu. Efektem będzie spójnie wyglądający, wysokiej jakości obraz cyfrowy dla każdego dzieła sztuki,. Zarówno na potrzeby przezentacji na stronie internetowej jak i do wykonania reprodukcji.

Wierne odwzorowanie kolorów

Dokładne odwzorowanie kolorów jest ważne dla zachowania integralności dzieła podczas reprodukcji w druku oraz przy cyfrowej prezentacji pracy tak, by klienci mogli podejmować świadome decyzje o zakupie.

Wysokiej jakości zdjęcia o dużej rozdzielczości

Zachowanie detali i odwzorowanie drobnych szczegółów obrazów było ważne dla dokładnej reprodukcji dzieł.

Elastyczność fotografowania

Elastyczność fotografowania wszystkich rozmiarów dzieł sztuki była ważna dla artystki, ponieważ jej prace miały różne rozmiary i możliwość uchwycenia całego dzieła w jednym ujęciu była kluczowa.

Nieograniczone możliwości w tworzeniu kolejnych dzieł sztuki

Jest coś jeszcze! Możliwość tworzenia kolejnych dzieł sztuki przy użyciu oprogramowania do edycji obrazów ORBITVU – Orbitvu Station. Daje ono możliwość tworzenia i sprzedawania większej ilości produktów.

„Technologia Orbitvu jest niesamowita – możliwości są po prostu nieograniczone! Możliwość natychmiastowego tworzenia nowych dzieł bez udziału pędzla i bez martwienia się o jakość – ekscytuje mnie i motywuje do dalszych eksperymentów”

– MB Andrews

„Technologia Orbitvu jest niesamowita – możliwości są po prostu nieograniczone! Możliwość natychmiastowego tworzenia nowych dzieł bez udziału pędzla i bez martwienia się o jakość – ekscytuje mnie i motywuje do dalszych eksperymentów”

– MB Andrews

Podsumowując: fotografując dzieła sztuki z Orbitvu możesz robić to szybciej, dokładniej i spójnie dla całego portfolio, a także dzięki elastycznemu wykorzystaniu oprogramowania, możesz tworzyć kolejne prace! Aby dowiedzieć się więcej na temat fotografowania dzieł sztuki umów się na demo.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Napisz do nas, odpowiemy tak szybko, jak to możliwe.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Obowiązują Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

*Pole wymagane

Zapytaj o ofertę!

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Obowiązują Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

*Pole wymagane