Fotografia produktowa
24.05.2023
5 min

Jak fotografować meble? 25 wskazówek od ekspertów fotografii produktowej

Wizualizacja produktu jest niezbędna w niemal każdym biznesie, zwłaszcza w branży e-commerce, w której 93% konsumentów uważa aspekt wizualny za kluczowy czynnik w decyzji zakupowej. Dla firmy meblarskiej sprawa wygląda tak samo, bo w ten sposób budujesz rozpoznawalność na rynku, przyciągasz potencjalnych klientów i zachęcasz ich do zakupu. Nie wspominając o tym, że obecnie klienci są bardziej wymagający niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ chcą wysokiej jakości interaktywnych treści, które będą jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości.

Jak fotografować mebleJak fotografować meble

Jak więc podejść do fotografii mebli? Jakie są triki, które powinien znać każdy ekspert od fotografii? Poznaj 25 porad naszych ekspertów od fotografii produktowej, które podzieliliśmy na 3 etapy: przygotowanie do sesji, sesję i postprodukcję. No to zaczynamy!


Jak fotografować meble? 25 wskazówek od ekspertów fotografii produktowej

  Etap 1: Przygotowanie do sesji

  Preparing furniture for photography

  Upewnij się, że meble są prawidłowo zmontowane

  Mowa tutaj o tych meblach, które są dostarczane z instrukcją montażu, jak w przypadku IKEA. Sprawdź więc, czy meble są poprawnie złożone, zanim zaczniesz fotografować.

  Ale oczywiście jeśli masz mebel z drugiej ręki lub którego nie trzeba składać, to śmiało pomiń ten krok.

  Pozbądź się wszystkich opakowań i etykiet

  W fotografii produktowej cała uwaga skupia się na produkcie. Usuń więc wszystkie niepotrzebne kartony i etykiety, które mogą być widoczne na zdjęciu.

  Wyczyść meble

  Tak prosta czynność, a robi wielką różnicę. Użyj detergentów przeznaczonych dla danego tworzywa/materiału, aby wypolerować powierzchnię mebli. Dzięki temu meble będą dobrze wyglądać w jasnym świetle studyjnym.

  Przygotuj jednolite, jasne i neutralne kolorystycznie tło

  Cabinet furniture photography

  Jak już wspominaliśmy, w centrum uwagi są Twoje meble – wszystko wokół nich powinno tylko podkreślać ten fakt, a tym bardziej tło, na którym dany produkt się znajduje. Najlepsze jest tutaj tło neutralne kolorystyczne, które jeszcze bardziej wydobędzie jakość mebli i zapewni brak niepożądanych odbić, łatwą postprodukcję i nie wpłynie na zmianę koloru produktu.

  Chcesz dowiedzieć się więcej o fotografii produktowej? Sprawdź nasz przewodnik po fotografii produktowej!

  Etap 2: Sesja

  Furniture studio seassion

  Użyj górnego światła jako światła głównego

  Górne światło zwykle świetnie sprawdza się jako główne światło w przypadku zdjęć mebli. Dlaczego? Kiedy światło jest kierowane z góry, tworzy rozjaśnienia i cienie, które podkreślają teksturę i kształt mebli. Może to sprawić, że mebel będzie wyglądał na bardziej trójwymiarowy i pomoże mu wyróżnić się na zdjęciu.

  Perfect furniture composition with top lights

  Ponadto, górne światło może pomóc zredukować refleksy na błyszczących powierzchniach, co często jest wyzwaniem w przypadku zdjęć produktów. Ustawiając źródło światła bezprośrednio nad meblem można uniknąć sytuacji, w której światło odbija się bezpośrednio w obiektywie aparatu i tworzy niepożądane odblaski.

  Wszystko zależy jednak od konkretnego mebla oraz pożądanego efektu zdjęcia.

  Używaj dużych źródeł światła

  Furniture without top lighting

  Zdjęcie bez dużego źródła światła

  Furniture with top lighting

  Zdjęcie z dużym źródłem światła

  Dobre oświetlenie jest niesamowicie ważne, jeśli chodzi o zdjęcia produktów. Dzięki dużym źródłom światła uzyskuje się miękkie, równomierne oświetlenie, które może pomóc w wyeliminowaniu ostrych cieni i rozjaśnień na meblach. Dzięki temu otrzymujesz bardziej naturalne zdjęcia, jak gdybyś fotografował w jasnym pokoju z dużymi oknami.

  Dodatkowo duże źródła światła mogą pomóc w zmniejszeniu kontrastu na zdjęciu, ułatwiając uchwycenie szczegółów zarówno w cieniach, jak i w światłach.

  Użyj statywu, aby precyzyjnie ustawić aparat

   

  tripod for precise camera alignment

  Dzięki statywowi stabilizujesz aparat i utrzymujesz go w stałej pozycji podczas wykonywania zdjęcia. To eliminuje ryzyko drżenia lub poruszenia aparatu, co skutkuje nieostrymi lub zniekształconymi zdjęciami.

  Statyw zapewnia stabilną podstawę dla aparatu i pozwala na precyzyjne dostosowanie wysokości, kąta i orientacji aparatu. Może to być szczególnie ważne podczas fotografowania mebli, ponieważ uchwycenie produktu pod różnymi kątami i z różnych perspektyw jest często konieczne, aby pokazać jego cechy i formę.

  Używanie statywu może również pomóc w zapewnieniu spójności zdjęć, ponieważ pozycja i ustawienie aparatu pozostaną takie same dla każdego ujęcia (łatwo można osiągnąć ten efekt, jeśli masz statyw, na którym możesz odczytać jego ustawienie/pozycję ze skali). Jest to szczególnie pomocne przy fotografowaniu wielu mebli lub przy wykonywaniu serii zdjęć do katalogu lub strony internetowej. Tutaj spójność jest ważna, ponieważ wygląda bardziej profesjonalnie, co przekłada się na pozytywny odbiór produktów przez przeglądających katalog/stronę.

  Użyj wystarczającej odległości aparatu od produktu, aby uniknąć zniekształcenia perspektywy

  Może to pomóc w uchwyceniu całego mebla w kadrze i zapewnić lepsze poczucie skali oraz prawidłową perspektywę i kształt. Gdy aparat jest zbyt blisko mebla, może zniekształcić obraz, sprawiając, że wygląda on na większy lub mniejszy niż w rzeczywistości. A to jeden z głównych błędów w fotografii produktowej.

  Dowiedz się o 9 błędach w fotografii produktowej i jak ich uniknąć.

  Cały element może być uchwycony w kadrze bez zniekształceń poprzez odsunięcie aparatu i użycie standardowego obiektywu do teleobiektywu. Jest to szczególnie ważne w przypadku większych mebli.

  WSKAZÓWKA: Sugerujemy użycie ogniskowej 70-200mm dla najlepszych rezultatów. Najlepiej, jeśli odległość/ogniskowa jest taka sama dla danej kategorii/wielkości produktu.

  A bad example of perspective in furniture photography

  A bad example of perspective in furniture photography

  A good example of perspective in furniture photography

  A good example of perspective in furniture photography

  I daj kontekst zdjęciu

  Zastosowanie odpowiedniej odległości aparatu może również zapewnić kontekst dla mebla. Na przykład, jeśli zdjęcie ma przedstawiać konkretny pokój lub przestrzeń, uchwycenie mebla w danym pokoju może pomóc odbiorcom w wyobrażeniu sobie tego, jak będzie wyglądać w ich własnej przestrzeni.

  I to raczej dotyczy szerokiego obiektywu, więc w tym przypadku zalecalibyśmy użycie obiektywu stałoogniskowego 24 mm lub 35 mm, który oferuje mniej zniekształceń niż obiektywy zoom. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy użyć obiektywu typu tilt-shift.

  Fotografuj pod wieloma kątami, aby odpowiednio pokazać produkt

  Shoot multiple angles to show the furniture properly

  Shoot multiple angles to show the furniture properly

  Shoot multiple angles to show the furniture properly

  Fotografowanie pod różnymi kątami jest niezbędne w fotografii mebli, ponieważ pozwala na bardziej kompleksowe spojrzenie na dany element, podkreślając jego cechy, design i szczegóły. Może również stanowić świetny materiał do interaktywnych prezentacji 360°, które mogą poprawić wrażenia użytkownika na stronie produktu i zwiększyć współczynnik konwersji nawet o 250%.

  Dodatkowo fotografowanie pod wieloma kątami może pomóc w pokazaniu różnych aspektów mebla, które mogą nie być widoczne z pojedynczego ujęcia. Może to być szczególnie ważne w przypadku mebli o skomplikowanych wyżłobieniach, unikalnych cechach lub detali, które muszą być podkreślone dla potencjalnych nabywców.

  WSKAZÓWKA 1: Użyj tych samych kątów dla wszystkich produktów z tej samej kategorii, aby stworzyć spójność.

  WSKAZÓWKA 2: Nie zapominaj o zdjęciach z góry.

  Podkreśl detale konstrukcyjne mebli za pomocą ujęć z bliska

   furniture with close-up shots

   furniture with close-up shots

   furniture with close-up shots

  I znowu wracamy do tematu szczegółów, które pokazują, że mebel się wyróżnia. To cechy takie jak materiały, tekstury, wyżłobienia czy uchwyty. Dzięki zbliżeniom masz szansę jeszcze bardziej podkreślić te unikalne cechy. Nie wspominając o tym, że klienci wolą widzieć cechy, które wyróżniają dany mebel niż czytać o nich w opisie.

  Użyj aparatu o wysokiej rozdzielczości

  Without high resolution camera

  Zdjęcie zrobione smartfonem

  With high resolution camera

  Zdjęcie zrobione aparatem o wysokiej rozdzielczości

  Aparat o wysokiej rozdzielczości pozwala na wykadrowanie szczegółów ze zdjęcia całego produktu. W rezultacie możesz uchwycić element z większą ilością szczegółów i wyrazistością, prezentując jego jakość i kunszt wykonania.

  Ponadto aparaty o wysokiej rozdzielczości mają więcej pikseli, co pozwala na uchwycenie najdrobniejszych szczegółów. Jest to kluczowe w fotografii mebli, gdzie konieczne jest uchwycenie tekstury tworzywa i samych detali mebla.

  Wykorzystaj platformę obrotową

  360-degree fridge photography

  Korzystanie z platformy obrotowej podczas fotografowania mebli może pomóc w pokazaniu mebla pod wieloma kątami, zapewniając bardziej wszechstronny widok i podkreślając jego cechy i szczegóły. Platforma obrotowa pozwala na płynne obracanie mebla, zapewniając możliwość uchwycenia go pod różnymi kątami bez potrzeby fizycznego przesuwania go. Może to być szczególnie korzystne w przypadku fotografowania dużych lub ciężkich mebli.

  Co więcej, użycie platformy może pomóc w stworzeniu spójności na zdjęciach. Obracając mebel w kontrolowany sposób zdjęcia będą miały spójny wygląd i odczucia, co ułatwi zaprezentowanie mebla w bardziej atrakcyjny sposób.

  Użyj szarej karty, aby uzyskać prawdziwe odwzorowanie kolorów, jeśli fotografujesz w formacie RAW

  Używanie szarej karty podczas fotografowania w formacie RAW zapewnia punkt odniesienia dla aparatu w celu szczegółowego oddania kolorów w scenie. A sam balans bieli może być później dostosowany, żeby otrzymać dokładną reprodukcję kolorów.

  Co więcej, użycie szarej karty może zaoszczędzić czas i wysiłek w postprodukcji, zapewniając spójny punkt odniesienia dla wszystkich obrazów uchwyconych w tych samych warunkach oświetleniowych. Może to zmniejszyć potrzebę ręcznego dostosowania balansu bieli dla każdego obrazu, dzięki czemu zaoszczędzasz czas podczas postprodukcji.

  Ręcznie kalibruj balans bieli dla danego światła (jeśli robisz zdjęcia w formacie JPEG)

  Ręczna kalibracja balansu bieli dla danego światła jest ważna przy fotografowaniu w formacie JPEG, ponieważ pozwala na dokładniejsze odwzorowanie kolorów na końcowym zdjęciu. Pliki JPEG są kompresowane i przetwarzane w aparacie, co oznacza, że ustawienia balansu bieli zastosowane podczas wykonywania zdjęcia są już w obrazie i nie mogą być regulowane w tak szerokim zakresie jak w przypadku plików RAW.

  Etap 3: postprodukcja

  Retuszuj niedoskonałości

  Jeśli fotografujesz nowy przedmiot, który został przypadkowo uszkodzony, na przykład porysowany przy przenoszeniu, powinieneś go wyretuszować, aby nadać meblowi bardziej profesjonalny wygląd. Nie należy jednak przesadzać. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest to, że kolory na zdjęciu różnią się od kolorów w rzeczywistości.

  ALE nie retuszuj niedoskonałości, jeśli fotografujesz mebel z drugiej ręki – możesz nawet podkreślić je jakoś, np. strzałką lub zaznaczeniem oraz opisać je. Tak jak w tym przypadku:

  Scratches on furniture

  Ustaw prawidłowy balans bieli za pomocą obrazu z szarej karty (dla przetwarzania RAW)

  Ustawiając prawidłowy balans bieli za pomocą obrazu z szarej karty możesz zapewnić, że kolory na końcowym zdjęciu będą odzwierciedlały rzeczywiste barwy. Może to pomóc w pokazaniu jakości i rzemiosła mebli i ukazania ich w najlepszy możliwy sposób.

  Upewnij się, że używasz tych samych ustawień edycji na wszystkich zdjęciach

  Ta rada może wydawać się oczywista, ale z drugiej strony może być kuszące, aby zmienić ustawienia edycji na każdym zdjęciu. Należy jednak pamiętać, że ta spójność ustawień edycji przełoży się na spójność Twoich treści.

  WSKAZÓWKA: Używaj przetwarzania wsadowego; działa ono zarówno dla formatów JPEG, jak i RAW.

  Kadruj wszystkie zdjęcia z tym samym współczynnikiem proporcji

  To samo dotyczy proporcji obrazu, a także ilości przestrzeni wokół obiektu, więc zadbaj o to, aby na wszystkich zdjęciach była ona tej samej wielkości. Tutaj również chodzi o spójność. Kiedy wszystkie zdjęcia są kwadratowe, 3:2, lub 3:4, i jest ta potrzebna przestrzeń wokół przedmiotu, to wszystko zapewnia znacznie przyjemniejsze doświadczenie odbiorcy.

  Jedynymi wyjątkami w kontekście przestrzeni byłyby ujęcia detali.

  Upewnij się, że tło nie zakłóca odbioru zdjęcia

  Innymi słowy, wyretuszuj wszelkiego rodzaju zagniecenia, plamy na podłodze, sterczące kable itp. Możesz też wyciąć produkt z oryginalnego zdjęcia i zastąpić tło białym lub innym neutralnym jednolitym kolorem lub użyj wirtualnego tła. To, ponownie, zapewnia poczucie spójności dla wszystkich Twoich treści.

  WSKAZÓWKA: W przypadku użycia czystego białego tła dodanie cienia pod produktem sprawia, że wygląda on bardziej naturalnie (produkt nie unosi się wtedy w pustej przestrzeni). Tak jak w przykładzie poniżej – prawe zdjęcie wygląda o wiele lepiej, prawda?

  furniture without added shadow

  Zdjęcie bez dodanego cienia

  furniture with added shadow

  Zdjęcie z dodanym cieniem

  Wzmocnij cienie i podświetlenia

  Użyj suwaków regulacji cienia i podświetlenia, aby wydobyć szczegóły w ciemniejszych i jaśniejszych obszarach obrazu. Dzięki temu zdjęcia będą znacznie ciekawsze, a szczegóły będą jeszcze bardziej wyróżnione.

  Zadbaj o prawidłową ekspozycję

  Upewnij się, że Twój obraz nie jest zbyt jasny lub zbyt ciemny. Możesz dostosować ekspozycję za pomocą takich narzędzi jak suwak ekspozycji lub regulacja krzywych. I pamiętaj – zbyt dużo poprawek nie jest dobre. W fotografii produktowej mniej znaczy więcej.

  Wyostrzanie obrazu

  Użyj narzędzia wyostrzania, aby poprawić szczegóły na obrazie. Dzięki temu zyska on bardziej dopracowany i profesjonalny wygląd.

  Wyprostuj zdjęcie

  Upewnij się, że linie na obrazie są proste, używając narzędzia kadrowania. Podczas fotografowania produktów może być trudno uzyskać kąt i wyrównanie w aparacie. Jednak dzięki narzędziu kadrowania w postprodukcji można łatwo dostosować obraz, aby skorygować wszelkie pochylenia lub zniekształcenia, które mogły wystąpić podczas fotografowania.

  Konwertuj kolory do sRGB

  Konwersja kolorów do sRGB w fotografii mebli może pomóc w tym, że obrazy wyglądają dokładnie tak samo na wielu urządzeniach. sRGB to standardowa przestrzeń kolorów używana przez większość wyświetlaczy, a konwersja do sRGB może zapobiec pojawieniu się kolorów wypranych lub nadmiernie nasyconych na niektórych ekranach. Używając sRGB, możesz stworzyć bardziej spójne wrażenia dla odbiorców, co może poprawić jakość Twoich zdjęć.

  Zmień rozmiar i skompresuj obrazy, aby szybko ładowały się na stronie internetowej

   

   
  resize and compress furniture images

  Zmiana wielkości obrazów do odpowiedniego rozmiaru (z oryginalnych wymiarów pliku na mniejsze) pozwoli na szybsze ładowanie obrazów na stronę internetową. Może to pomóc w poprawieniu zaangażowania użytkowników, zmniejszeniu współczynnika odrzuceń i zwiększeniu ogólnej wydajności witryny.

  Fotografuj meble bez wysiłku!

  Jak sam widzisz, fotografia produktowa daje Ci możliwość pokazania swoich produktów tak dokładnie, a jednocześnie tak szybko jak to możliwe. Połączenie spójnej treści wizualnej i szczegółowego opisu to zwycięska strategia, która pozwoli Ci błyskawicznie zwiększyć współczynnik konwersji.

  Stosując się do wskazówek naszych ekspertów możesz z łatwością stworzyć oszałamiające zdjęcia mebli, które pokażą ich piękno i funkcjonalność, co może prowadzić do zwiększenia wydajności i spójności w jakości obrazu.

  A jeśli szukasz sposobu na jeszcze większą wydajność fotografii meblowej, sprawdź Furniture Studio, jedną z predefinowanych konfiguracji E-COMM STUDIO+, które zostało zaprojektowane specjalnie do fotografowania wszystkich rodzajów mebli, od pojedynczego fotela po całe zestawy.

  E-comm Studio+

  Dzięki powtarzalności warunków oświetlenia i przyjaznemu dla użytkownika zintegrowanemu oprogramowaniu można wykonywać i publikować wysokiej jakości zdjęcia, interaktywne prezentacje 360° oraz filmy w ramach jednego cyklu pracy. Dodatkowo wszystkie przedmioty mogą być fotografowane bez wysiłku, pod każdym kątem, łącznie z ujęciami z góry, podczas gdy zdalnie sterowane oświetlenie pomaga wydobyć z produktu wszystkie szczegóły i unikalne cechy.

  Zajrzyj na stronę E-COMM STUDIO+, aby dowiedzieć się więcej o tym niestandardowym rozwiązaniu dla produktów o dużych rozmiarach.

  Zapytaj o ofertę!

  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Obowiązują Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

  *Pole wymagane